Jak vybrat multimediální centrum?

Vychutnejte si streamovací služby, jak se sluší a patří.

Není vaše televize dostatečně Smart? Po připojení multimediálního centra výrazně zmoudří. Budete si moct užívat streamování filmů ve 4K kvalitě, nahrávání televizních pořadů nebo prohlížení souborů z cloudu. Stačí jen správně vybrat.

 • Filip, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 min.

Kvalitní multimediální centrum de facto nahradí funkce Smart TV, zejména streaming filmů a seriálů, používání aplikací nebo ovládání přes smartphone. K tomu přidává i pár vychytávek, které jen tak ledajaká chytrá televize sama od sebe nezvládne, třeba nahrávání pořadů z digitálního vysílání nebo přehrávání fyzických formátů (CD, DVD, Blu-ray).

Před koupí je důležité promyslet pár klíčových otázek. Který operační systém je vám bližší? Potřebujete na nahrávání interní pevný disk, nebo vám stačí možnost připojit externí? Pokud zařízení kupujete jen na sledování Netflixu, nemusíte se těmito detaily příliš zabývat. Všichni ostatní by ale měli zpozornět.

Hlavní vlastnosti multimediálních center

Čím multimediální centra vynikají, nebo naopak zklamávají?

 • Streamování filmů a seriálů

 • Nahrávání TV pořadů z digitálního vysílání

 • Propojení s chytrými zařízeními (mobil, počítač)

 • Sdílení a zobrazení souborů přes cloud

 • Zařízení se slabšími procesory bývají pomalé

 • Každé zařízení podporuje jiné formáty videa

Které parametry si pohlídat

Velikost pevného disku

Vestavěná paměť slouží na ukládání nahraných pořadů a aplikací streamovacích služeb. Počítejte s tím, že část paměti zabírá operační systém, a nebude proto k dispozici v celé velikosti.

Interní vs. externí úložiště

Drtivá většina multimediálních zařízení disponuje interní pamětí na ukládání obsahu.

Pokud vám na nahrávání pořadů nesejde a jde vám čistě o přenos, není pro vás velikost interního disku tak zásadní. Do mnoha modelů navíc můžete připojit externí disk s větší kapacitou a nahrávat na něj. Pokud však preferujete pohodlí používání jednoho zařízení, může vám větší interní paměť usnadnit život.

Při výběru úložiště počítejte s tím, že jeden dvouhodinový film v HD kvalitě zabere jednotky až desítky GB prostoru.

Operační systém

Operační systém zvažte s ohledem na vaše preference a samozřejmě i vaše současná chytrá zařízení, která byste k systému chtěli připojit. Nejčastěji se setkáte s Android TV od Googlu a tvOS od Applu. Řada zejména levnějších modelů disponuje vlastním systémem, u nichž je lepší nemít příliš vysoké nároky na rychlost a funkčnost.

Google Chromecast (Android) vs. Apple TV

Google Chromecast je miniaturní krabička bez možnosti rozšíření, která však po připojení k internetu umožňuje využívat široké portfolio funkcí a aplikací dostupných pro systém Android TV. Chromecast se ovládá připojeným Android zařízením či počítačem, z nichž můžete i pohodlně sdílet obsah. K dostání je za méně než 1 000 Kč.

Apple TV je výrazně dražší, podporuje však přehrávání ve vyšší kvalitě, lepší je také stabilita bezdrátového připojení a nabídka funkcí. Apple TV má vlastní dálkové ovládání, ale propojíte jej také s dalšími Apple zařízeními, přičemž spolupráce mezi nimi je příkladná. Jestliže využíváte Apple ekosystém, lepší multimediální centrum nekoupíte. Pokud ale jen chcete rozšířit televizi o chytré funkce, je Chromecast dobrou volbou s výborným poměrem ceny a výkonu.

Procesor

Na procesor se při výběru centra často nehledí, ale ve skutečnosti jde o zásadní součástku ovlivňující rychlost celého zařízení. Ujistěte se, že kupujete zařízení s vícejádrovým procesorem s frekvencí větší než 2 GHz. Jinak riskujete sekání, dlouhé načítání a opožděné reakce přístroje. Hladkost používání ovlivňuje i výše operační paměti.

Víte, že multimediální centra se prodávají i ve formě obyčejného USB sticku? Přestože krabičky jsou samy o sobě malé a skladné, flashku můžete vzít skutečně kamkoliv.

Důležité funkce

 • DVB-T2 rekordér – snadné nahrávání vašich nejoblíbenějších televizních pořadů
 • TV Tuner – přehrávání digitálního vysílání DVB-T2
 • Možnost připojení externího HDD – nahrávání a spouštění souborů z vašeho úložiště
 • 4K kvalita – streamování filmů a seriálů až ve 4K kvalitě
 • Prostorový zvuk – podpora pohlcujících zvukových technologií jako Dolby Atmos nebo DTS
 • Wi–fi – možnost připojení na bezdrátovou síť
 • Aplikace streamovacích služeb – Netflix, HBO Max, YouTube a jiné
 • Propojení se smartphonem – ovládání a zrcadlení obsahu z telefonu

Sledovat můžete filmy online na Voyo, kde máte k dispozici jak české, tak zahraniční filmy.

Příslušenství

Multimediální centrum bychom měli. Co dalšího vám může zpříjemnit zážitek ze sledování?

Domácí kina

Soundbary

Projektory

Paměťové karty

Pevné disky externí

DVB-T/S technika

3D technologie

Set-top boxy

Kabely a konektory

Nejčastější otázky

Kolik stojí takové multimediální centrum?

Nejlevnější multimediální centra pořídíte i za méně než 1 600 Kč, a to s funkcemi chytré televize i připojením k internetu, často ale na úkor kvality. V rozmezí 1 600 – 2 700 Kč najdete přístroje s větší pamětí i podporou 4K rozlišení. Za 2 700 Kč a více pak koupíte špičková zařízení prémiových značek s nejnovějšími technologiemi obrazu (HDR) i zvuku (DolbyAtmos).

Které video formáty lze v zařízení spustit?

Každé multimediální centrum zvládne spustit odlišné video formáty. Mezi nejčastěji podporované formáty videa patří AVI, MP4, DivX, MPEG a MKV. Před nákupem konkrétního modelu si ale raději ověřte, že je zařízení skutečně zvládne.

Které kabelové výstupy jsou pro mě důležité?

HDMI – univerzální konektor pro přenos obrazu i zvuku ve vysoké kvalitě, který najdete u drtivé většiny současných televizí.

SCART – dnes již archaické rozhraní slouží pro přenos obrazu i zvuku v nízké kvalitě. Naleznete jej především u starších televizí.

AV vstup – další již jen vzácně se vyskytující typ připojení pro přenos obrazu a zvuku, jenž však místo jednoho konektoru využívá tři ¬– obvykle žlutý, červený a bílý. Dva slouží k přenosu zvuku, třetí pro obraz. Setkat se s ním můžete hlavně u přehrávačů videokazet.

Koaxiální vstup – slouží k digitálnímu či analogovému propojení se zvukovou technikou.

3,5mm jack – umožní připojovat sluchátka či jiná zvuková zařízení skrze klasický 3,5mm konektor.

Jakou potřebuji mít televizi, aby zvládla multimediální centrum?

V zásadě stačí, aby vaše televize disponovala HDMI výstupem, pak už zvládne velkou většinu center. Pokud máte starší televize se SCART nebo AV výstupem, lze koupit převodník na jeden z těchto formátů, ale počítejte s další investicí a výkyvy v kvalitě přenosu.

Další užitečné články

Nejlepší televize do 32 palců