
Není vaše televize dostatečně Smart? Po připojení multimediálního centra výrazně zmoudří. Budete si moct užívat streamování filmů ve 4K kvalitě, nahrávání televizních pořadů nebo prohlížení souborů z cloudu. Stačí jen správně vybrat.
- Filip, redaktor Heureka.cz
- Doba čtení: 5 min.
Kvalitní multimediální centrum de facto nahradí funkce Smart TV, zejména streaming filmů a seriálů, používání aplikací nebo ovládání přes smartphone. K tomu přidává i pár vychytávek, které jen tak ledajaká chytrá televize sama od sebe nezvládne, třeba nahrávání pořadů z digitálního vysílání nebo přehrávání fyzických formátů (CD, DVD, Blu-ray).
Před koupí je důležité promyslet pár klíčových otázek. Který operační systém je vám bližší? Potřebujete na nahrávání interní pevný disk, nebo vám stačí možnost připojit externí? Pokud zařízení kupujete jen na sledování Netflixu, nemusíte se těmito detaily příliš zabývat. Všichni ostatní by ale měli zpozornět.
Hlavní vlastnosti multimediálních center
Čím multimediální centra vynikají, nebo naopak zklamávají?

Streamování filmů a seriálů
Nahrávání TV pořadů z digitálního vysílání
Propojení s chytrými zařízeními (mobil, počítač)
Sdílení a zobrazení souborů přes cloud
Zařízení se slabšími procesory bývají pomalé
Každé zařízení podporuje jiné formáty videa
Které parametry si pohlídat
Velikost pevného disku
Vestavěná paměť slouží na ukládání nahraných pořadů a aplikací streamovacích služeb. Počítejte s tím, že část paměti zabírá operační systém, a nebude proto k dispozici v celé velikosti.

Drtivá většina multimediálních zařízení disponuje interní pamětí na ukládání obsahu.
Pokud vám na nahrávání pořadů nesejde a jde vám čistě o přenos, není pro vás velikost interního disku tak zásadní. Do mnoha modelů navíc můžete připojit externí disk s větší kapacitou a nahrávat na něj. Pokud však preferujete pohodlí používání jednoho zařízení, může vám větší interní paměť usnadnit život.
Při výběru úložiště počítejte s tím, že jeden dvouhodinový film v HD kvalitě zabere jednotky až desítky GB prostoru.
Operační systém

Operační systém zvažte s ohledem na vaše preference a samozřejmě i vaše současná chytrá zařízení, která byste k systému chtěli připojit. Nejčastěji se setkáte s Android TV od Googlu a tvOS od Applu. Řada zejména levnějších modelů disponuje vlastním systémem, u nichž je lepší nemít příliš vysoké nároky na rychlost a funkčnost.
Google Chromecast je miniaturní krabička bez možnosti rozšíření, která však po připojení k internetu umožňuje využívat široké portfolio funkcí a aplikací dostupných pro systém Android TV. Chromecast se ovládá připojeným Android zařízením či počítačem, z nichž můžete i pohodlně sdílet obsah. K dostání je za méně než 1 000 Kč.
Apple TV je výrazně dražší, podporuje však přehrávání ve vyšší kvalitě, lepší je také stabilita bezdrátového připojení a nabídka funkcí. Apple TV má vlastní dálkové ovládání, ale propojíte jej také s dalšími Apple zařízeními, přičemž spolupráce mezi nimi je příkladná. Jestliže využíváte Apple ekosystém, lepší multimediální centrum nekoupíte. Pokud ale jen chcete rozšířit televizi o chytré funkce, je Chromecast dobrou volbou s výborným poměrem ceny a výkonu.
Procesor

Na procesor se při výběru centra často nehledí, ale ve skutečnosti jde o zásadní součástku ovlivňující rychlost celého zařízení. Ujistěte se, že kupujete zařízení s vícejádrovým procesorem s frekvencí větší než 2 GHz. Jinak riskujete sekání, dlouhé načítání a opožděné reakce přístroje. Hladkost používání ovlivňuje i výše operační paměti.
Víte, že multimediální centra se prodávají i ve formě obyčejného USB sticku? Přestože krabičky jsou samy o sobě malé a skladné, flashku můžete vzít skutečně kamkoliv.
Důležité funkce

- DVB-T2 rekordér – snadné nahrávání vašich nejoblíbenějších televizních pořadů
- TV Tuner – přehrávání digitálního vysílání DVB-T2
- Možnost připojení externího HDD – nahrávání a spouštění souborů z vašeho úložiště
- 4K kvalita – streamování filmů a seriálů až ve 4K kvalitě
- Prostorový zvuk – podpora pohlcujících zvukových technologií jako Dolby Atmos nebo DTS
- Wi–fi – možnost připojení na bezdrátovou síť
- Aplikace streamovacích služeb – Netflix, HBO Max, YouTube a jiné
- Propojení se smartphonem – ovládání a zrcadlení obsahu z telefonu
Sledovat můžete filmy online na Voyo, kde máte k dispozici jak české, tak zahraniční filmy.
Příslušenství
Multimediální centrum bychom měli. Co dalšího vám může zpříjemnit zážitek ze sledování?
Nejčastější otázky
Nejlevnější multimediální centra pořídíte i za méně než 1 600 Kč, a to s funkcemi chytré televize i připojením k internetu, často ale na úkor kvality. V rozmezí 1 600 – 2 700 Kč najdete přístroje s větší pamětí i podporou 4K rozlišení. Za 2 700 Kč a více pak koupíte špičková zařízení prémiových značek s nejnovějšími technologiemi obrazu (HDR) i zvuku (DolbyAtmos).
Každé multimediální centrum zvládne spustit odlišné video formáty. Mezi nejčastěji podporované formáty videa patří AVI, MP4, DivX, MPEG a MKV. Před nákupem konkrétního modelu si ale raději ověřte, že je zařízení skutečně zvládne.
HDMI – univerzální konektor pro přenos obrazu i zvuku ve vysoké kvalitě, který najdete u drtivé většiny současných televizí.
SCART – dnes již archaické rozhraní slouží pro přenos obrazu i zvuku v nízké kvalitě. Naleznete jej především u starších televizí.
AV vstup – další již jen vzácně se vyskytující typ připojení pro přenos obrazu a zvuku, jenž však místo jednoho konektoru využívá tři ¬– obvykle žlutý, červený a bílý. Dva slouží k přenosu zvuku, třetí pro obraz. Setkat se s ním můžete hlavně u přehrávačů videokazet.
Koaxiální vstup – slouží k digitálnímu či analogovému propojení se zvukovou technikou.
3,5mm jack – umožní připojovat sluchátka či jiná zvuková zařízení skrze klasický 3,5mm konektor.
V zásadě stačí, aby vaše televize disponovala HDMI výstupem, pak už zvládne velkou většinu center. Pokud máte starší televize se SCART nebo AV výstupem, lze koupit převodník na jeden z těchto formátů, ale počítejte s další investicí a výkyvy v kvalitě přenosu.